Homunkulus

Homunkulus

źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Homunkulus

 

Homunkulus

 

Faust i Homunkulus Goethego
Homunculus w nasieniu na ilustracji z roku 1694

 

Homunkulus (łac. homunculusczłowieczek) – karzełek, mały człowieczek, którego w średniowieczu wielu alchemików próbowało stworzyć w sposób sztuczny (podobnie jak kamień filozoficzny). Homunkulus miał wyglądać jak małe, pomarszczone dziecko.

Istniało kilka poglądów na sposoby powołania do życia homunkulusa. Jedna z nich wykorzystywała korzeń mandragory, co wiąże się z wierzeniem jakoby ta roślina miała wyrastać u stóp szubienicy w miejscu, gdzie spadała sperma wisielca a następnie rozwijać się w człekokształtną istotę.

Homunkulus występuje w Fauście Goethego. Zostaje on stworzony przez starego mędrca Wagnera, ucznia Fausta. Homunkulus odznacza się wyjątkową inteligencją i ogromnym pragnieniem przekształcenia się w istotę ludzką.

Homunkulusy występują też w anime i mandze Fullmetal Alchemist, jako efekt ludzkiej transmutacji. Są one śmiertelne tylko przy ciałach ludzi, którymi mieli się stać. A także w mandze i anime "Busou Renkin" (ang. "Arms Alchemy", pl. "Alchemiczne Uzbrojenie") gdzie były one pasożytami, które przejmowały i przekształcały ciała ludzi po to by zaspokoić swoje kanibalistyczne żądze.

Nicolas Hartsoeker na przełomie XVII i XVIII wieku obserwując przez mikroskop plemniki w nasieniu, doszedł do wniosku, że dostrzega w nich małe postacie, które nazywał homunkulusami. Dało to początek teorii spermistów uważających, że sperma zawiera w sobie miniaturowego, gotowego człowieczka, jednocześnie uznając, że embrion nigdy nie ma cech matki.


ANUTTARA > PL > Teksty > Homunkulus >
Share: Facebook Twitter
Shortlink: https://www.anuttara.net/link/370413 sLink
[imsp]